pondelok 9. augusta 2021

Prečítané leto - O jaskyniach

Kam tie letné týždne tak utekajú? Aj vy máte pocit, že ešte raz za nadýchnete a zrazu bude aj polovica augusta za nami? Na týždeň o jaskyniach som sa obzvlášť tešila, ale teda musím priznať, že akosi ubehol skôr než som sa spamätala. Čo už, boli iné veci na riešenie než jaskyne. Našťastie nám nikam neutečú a ich chládok si môžeme užiť aj neskôr :-) 

A tak sme tento týždeň vlastne nerobili nič poriadne a zo všetkého trošku. Trošku sme si pozreli niečo k netopierom, trošku k jaskyniam na Slovensku a trošku k pravekému jaskynnému životu. Človek vlastne nevie, čo chce k tým jaskyniam robiť viac. Či sa venovať samotným jaskyniam na Slovensku, netopierom v nich žijúcim, pravekému jaskynnému životu a pravekým maľbám v jaskyniach, alebo sa pozrie bližšie na zúbok iným stvoreniam žijúcim v jaskyniach, aspoň teda v našich fantáziách - drakom  a permoníkom. S tými predsa súvisia aj rôzne krásne trblietavé a ligotavé poklady Zeme, a tým sa my vždy radi povenujeme... 

Jeden z tipov na výlet na tento týždeň je pre mňa Prepoštská jaskyňa v Bojniciach. Odkedy tam je Múzeum praveku tak som tam ešte nebola, a tak nastal správny čas to napraviť. Nie je jaskyňa ako jaskyňa, a ak trpíte sklonmi ku klaustrofóbii, túto budete mať radi. Do vnútra (ktoré nie je zrovna rozľahlé) sa aj tak ani nedostanete :-) Ale užijete si trochu pravekej nálady a možno aj ulovíte mamuta... 

                                       

Na pravekých lovcov sa dá zahrať aj doma, ale maketu mamuta sme nakoniec akosi nestihli a tak zbojníci trénovali hod oštepom bez mamuta. Lovci z nás ale každopádne nebudú, lebo ani štiepanie pazúrikov sa nám nepodarilo, na to snáď treba absolvovať nejaký praveký workshop. Alebo použiť vhodnejší materiál, no... Za pokus to ale stálo, aspoň vieme že to nie je len tak :-) Možno budeme lepší rytieri v týždni o hradoch. Ja by som sa kľudne obetovala a budúci týždeň strávila ako princezná.


No ale hrady budú až budúci týždeň a tak pekne späť do praveku. Treba sa povenovať aj umeniu, nielen lovu a trochu skrášliť steny jaskyne. Alebo aspoň plot, to je jedno :-) 

Ak hľadáte samotnú maľbu, je to zbytočné, tieto praveké maľby fotoaparát zjavne nevie zachytiť, môžem sa aj na hlavu postaviť. Prezradím vám ale, že tam je mamut :-) 
                                      
Vyzerá to však tak, že v praveku by sme sa veľmi neuživili. Ani výroba nástrojov, ani lov mamutov, ani jaskynné maľby nie sú to pravé praveké pre zbojníkov.  A tak sme to vzdali a do jaskýň sa presunuli aspoň pri pexese. V tom sa nám darí rozhodne lepšie.

                                       

Presunuli sme sa aj do súčasnosti, kedy v jaskyniach nájdeme skôr netopiere. Tým sme sa povenovali v rámci akcie na jurte. Najskôr sme si ale prečítali z Bubliny o Nine v jaskyni. V nej síce netopiere nelietali, ale draky sú v podstate také väčšie netopiere. Takmer :-) Nevynechali sme ani kapitolu priamo o netopieroch zo Zorničky od Zuzky Štelbaskej. Následne sme si pár netopierov vystrihli a vyfarbili. A sladkou bodkou na záver boli špeciálne jaskynné muffiny. Myslíte, že môžem dúfať, že tento týždeň niekto donesie koláčiky v tvare hradu? To je len návrh, ehm. Či už s koláčikmi v tvare hradu, "obyčajnou" bublaninou alebo aj bez koláčikov, v brnení alebo s kráľovskou korunou - kľudne sa k nám pridajte - tentokrát už v utorok (10.8.2021) o 16.00. 


 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára